Maturanty a maturantky z dějepisného a zeměpisného semináře tímto tématem provedl Mgr. Martin Vitko, Ph.D. ze Státního okresního archivu Nový Jičín.
První část přednášky byla zaměřena na tehdejší obecné společenské rozpoložení, vztahy mezi Čechy a Němci v Sudetech, spolupráci Sudetoněmecké strany s hitlerovským Německem nebo tehdejší činnost československé vlády.
Druhá část přednášky pak byla zaměřena na náš - novojičínský (moravskokravařský) - region. Pan Vitko na příkladech jednotlivých obcí ukázal rozporuplné reakce místního obyvatelstva na rozhodnutí představitelů Německa, Itálie, Velké Británie a Francie o odstoupení území, na kterém žili. V Hodslavicích, které byly jako ryze česká obec neprávem přičleněny k Třetí říši, po měsíc trvající petiční a protestní činnosti místních bylo toto volání vyslyšeno a po revizi byla tato obec připojena zpět k Československu. Naopak v samotném Novém Jičíně nebo Fulneku bylo připojení k Německu vnímáno většinově německým obyvatelstvem velmi pozitivně, v podstatě jako spása a s vidinou lepšího života. V mnoha obcích našeho regionu tak v říjnu 1938 byly vidět slavobrány ozdobené svastikou, proněmecká hesla, prapory s hákovými kříži i hajlující davy, které vítaly německou armádu.
Za všechny zúčastněné bych rád poděkoval panu učiteli Sedoníkovi za zprostředkování přednášky a panu Vitkovi za ni samotnou. Byla obohacující a věřím, že nám o něco lépe pomohla poznat překotnou dobu 30. a 40. let minulého století.
Jan Grzegorz, 6. G